چاپ کردن این صفحه

نظم نوین جهانی و آزمونی بزرگ برای اروپا

محمدعلی حیدری هایي: نشانه هایی زیادی تایید می کند که جهان در حال حرکت به سمت نظم جدیدی است و گویا کمپین بزرگ بین المللی در حال شکل گیری است تا بر حاکمیت دلار بر اقتصاد جهانی و سیاست های نا متعادل آمریکا نقطه پایانی بگذارد.

اگر چه شاید بر روی مقاومت اروپایی ها به دلیل وابستگی های شدید این قاره به لحاظ امنیتی و همچنین مالی ، نتوان خیلی حساب کرد، اما اولین واکنش ها نسبت به اقدام دونالد ترامپ در خروج از برجام، امیدهای زیادی را برای مدیریت کره خاکی در سایه تعقل و همکاری پدید آورد.

آنچه تاکنون در واقع امر می گذشت، یکه تازی آمریکایی ها در عرصه های مختلف و بازی دولت ها در وضعیتی میان خشم و خشنودی واشنگتن بوده است.

جنگ، بحران های امنیتی، تروریسم و تحمیل سیاست های یکجانبه گرای آمریکا در عرصه های سیاسی و اقتصادی، همواره طی دهه های اخیر عامل برهم خوردن تعادل امنیتی ، سیاسی و اقتصادی در جهان بوده که حاصل آن کشتار میلیون ها بی گناه در گوشه و کنار جهان و آوارگی و مهاجرت میلیون ها تن دیگر است.

در چارچوب چنین نظمی، آمریکایی ها هر گاه خواسته اند، از حقوق بشر تا معاهدات زیست محیطی را به جامعه جهانی تحمیل کرده اند و هرگاه به مذاقشان خوش نیامده، از آن خارج شده اند.

ترامپ در اولین سال حضورش در کاخ سفید، با خروج از معاهده آب و هوایی پاریس، در حالی که کره زمین نیازمند رفتارها و تصمیم های مهربانانه تری است، امیدها را برای همکاری بین المللی برای نجات زمین به یاس تبدیل کرد.

سایر تصمیمات دولت ترامپ در ارتباط با موضوعات مختلف مانند تروریسم، مهاجرت و یا تعرفه های تجاری و نیز خروج از یونسکو، جملگی بخشی از خوی یکجانبه گرای واشنگتن در مناسبات بین المللی تلقی می شود، تا جایی که این کشور به محض خروج از برجام ، گام های خود را به سرعت برداشته تا به دولت هایی که پایبندی خود را به آن اعلام کرده اند، فرصت زیادی نداده باشد.

ترامپ که اتحاد خود را با دولت های حامی تروریسم در منطقه محکم تر از گذشته کرده است، در تقابل با متحدان غربی اش، در کمتر از یک هفته ، چند تحریم جدید علیه ایران اعمال کرد و حتی گفته می شود در صدد مسدود کردن عملیات سوئیفت برای فشار بر سیستم بانکی ایران است تا با نظرات و دیدگاه های شرکای اروپایی اش لجبازی کند.

حالا دیگر، حتی عقلای غرب در پایتخت های اروپایی نیز به این باور رسیده اند که تلقی 'نقش مثبت آمریکا در امنیت و اقتصاد جهانی'، رنگ باخته است و این کشور به یک سیاه چاله تبدیل شده است که به دلیل داشتن دو برتری 'نظامی' و 'حاکمیت دلار بر اقتصاد جهانی'، به عامل تهدید بین المللی تبدیل شده است.

به نظر می رسد، اکنون برای مقابله با این یکجانبه گرایی های خطرناک آمریکا، کمپین بزرگی براه افتاده و در کنار اروپایی ها که گویا قصد کرده اند با قدرت در برابر زورگویی های آمریکا بایستند، بسیاری از سازمان های بین المللی مانند اعضای بریکس نیز آماده پیوستن به این کمپین شده اند.

جامعه جهانی، به غیر از چند دولت عربی منطقه و رژیم اشغالگر قدس، در هفته گذشته، دستکم در دو مورد برجام و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس ، نشان داد که دیگر زمان پیروی کور از آمریکایی ها گذشته و واشنگتن با متحدان حامی تروریسمش تنها مانده است.

آنگونه که پیداست، جهان قادر خواهد بود از زیر سیطره دلار و قدرت نظامی آمریکا خارج شود و 'یورو' ی اروپایی بیشترین زمینه را برای جایگزینی دلار دارد و به نظر می رسد تنها اعتماد به نفس است که اروپایی ها به آن نیاز دارند.

بی شک اسطوره آمریکایی در حال شکستن است و جهان در آستانه نظم جدیدی است و شاید این نادرترین فرصت برای اروپایی ها برای به عهده گرفتن مسئولیتی بزرگتر در قبال صلح و حفاظت از امنیت جهانی، بویژه با محوریت محیط زیست باشد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

موارد مرتبط