آذربایجان غربی

صدای رسای اروپا و سازمان ملل در حمایت از برجام

  • چهارشنبه, آذر 22 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حسن شکوهی نسب: با پایان مهلت دو ماهه کنگره آمریکا مبنی بر تصمیم گیری درباره برجام، سران اروپایی عضو گروه 1+5 و همچنین عالی ترین مقامات اتحادیه اروپا و سازمان ملل بر ضرورت پایبندی همه طرف ها به توافق هسته ای تاکید کردند.

مهلت بررسی برجام در کنگره روز گذشته (21 آذرماه ) به پایان رسید اما اتفاق خاصی از جانب نمایندگان این کشور صورت نگرفت. احتمال آن وجود دارد که مخالفت جهانی به رویکرد برجامی آمریکا یکی از دلایل عدم برجام گریزی دولت و کنگره باشد.

به ویژه این که در روزهای گذشته افزون بر سران سه کشور اروپایی درگیر در مذاکرات هسته ای، «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز با قاطعیت از این توافق حمایت کرده اند. این گزارش نگاهی دارد به مهمترین رخدادهای بین پانزدهم تا بیست ویکم آذرماه که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به برجام ارتباط می یابد.

انعکاس اظهارات برجامی ظریف از تریبون های جهان

در روزهای گذشته «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران با بهره گیری از تریبون ها و رسانه های مختلف به انعکاس مواضع جمهوری اسلامی در قبال برجام پرداخت. وی در گفت وگو با یک اندیشکده آلمانی اعلام کرد که اتحادیه اروپا نباید توانایی ها و ظرفیت هایش را در کمک به اجرای برجام، دست کم بگیرد.

ظریف در بخشی از گفت وگوی خود به نقش آلمان و اتحادیه در اجرای برجام اشاره کرد و گفت: فکر می کنم آلمان و اتحادیه اروپا نقش مهمی در دستیابی به تحول شناختی ضروری در طی روند مذاکرات ایفا کردند. زمانی که همه متوجه شدند که یک رویکرد مبتنی بر بازی حاصل جمع صفر به نتیجه منفی منجر می شود و ما باید یک راه حل را پیدا کنیم که منافع همه طرف را تامین کند، این موضوع نقطه عطفی است.

افزون بر آن، ظریف در یادداشتی برای روزنامه «نیویورک‌تایمز» نوشت: متأسفانه طی یازده م11 ماه گذشته، پاسخ دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به حسن نیت ایران [پس از برجام] صرفا بهانه‌ گیری و کج‌خلقی بوده است. اما غیرقابل اعتماد بودن آمریکا - از توافق پاریس درباره تغییرات آب و هوایی گرفته تا بیت‌المقدس- کاملا قابل پیش‌بینی است.
وزیر خارجه ایران در ادامه با اشاره به بدعهدی‌های آمریکا در گذشته و همراهی کشورهای اروپایی پس از اقدام داوطلبانه ایران در توقف غنی‌سازی هسته‌ای به عنوان یک اقدام اعتمادساز، اعلام کرد امیدوار است اروپا این بار اشتباه گذشته خود را تکرار نکند و با آمریکا همراه نشود.

حمایت سه قدرت اتحادیه از برجام

در ادامه رفت وآمدهای پسابرجامی، «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس سفری دو روزه به ایران داشت و با برخی مقامات جمهوری اسلامی دیدار و گفت وگو کرد. وی در دیدار با محمد جواد ظریف با اشاره به این که برجام از اهمیت و ارزش بالایی برای لندن برخوردار است، بر تعهد کشور متبوع خود بر اجرای کامل آن تاکید کرد.

در این دیدار دو طرف در خصوص موضوعات مختلف روابط دو جانبه، از جمله روابط اقتصادی، بانکی و تجاری و اهمیت گسترش آن، مسائل منطقه‌ای، موضوعات بین‌المللی، بویژه تعهدات همه طرف‌های برجام به اجرای آن رایزنی و تبادل نظر کردند.

علاوه بر مواضع وزیر امور خارجه انگلیس، «کارل فرد برگنر» سفیر آلمان هم که به کویت سفر کرده بود به حمایت از توافق هسته ای پرداخت و تاکید کرد: ایران از تعهدات خود در برجام تخطی نکرده است و لذا از دیدگاه ما نیازی به بازنگری در برجام نیست و ما به شدت به پایبندی و حفظ این توافقنامه تأکید داریم زیرا این بهترین راه‌حل است.

«امانوئل ماکرون» رییس‌ جمهوری فرانسه هم در این ارتباط موضع گیری کرد. او در جریان سفری که به قطر داشت، گفت: نظارت بین‌المللی پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اثبات کرده و نباید از این توافق خارج شویم. خروج از توافق هسته‌ای با ایران، منجر به وضعیتی شبیه به وضعیت کره شمالی می‌شود.

تکاپوی اتحادیه و سازمان ملل برای حفظ توافق

هر چند ایران و اروپا در برخی زمینه ها همچون فعالیت های موشکی ایران، مسائل حقوق بشری و معادلات منطقه ای رویکردی همسو ندارند اما اروپایی ها بر اجرای درست برجام از سوی دو طرف تاکید دارند؛ موضوعی که در گفت وگوهای فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با «سی.ان.ان» و «یورونیوز» برجسته بود.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه در گفت وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان اظهار کرد که آمریکا هنوز در حال همکاری در چارچوب برجام است و از آن خارج نشده است. تا حالا، شاهد آن بوده ایم که ایالات متحده در چارچوب این توافق هسته‌ای عمل می‌کند. این موضوعی مثبت است و ما از آن استقبال می‌کنیم.

همچنین موگرینی با یورونیوز در مورد مسائل مختلفی از جمله برجام به گفت وگو پرداخت. مسوول سیاست خارجی اتحادیه در پاسخ به این پرسش که اروپا تا کجا حاضر است در برابر دولت ترامپ از ایران دفاع کند، گفت: توافق هسته‌ای که با تهران امضا کردیم، خوب عمل می‌کند. این سندی است با بیش از یک‌هزار صفحه که در آن تهران تعهدات بسیار دقیقی را پذیرفته است، و تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است. تا به حال 9 بار آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران را به توافق تأیید کرده است. شما توافقی را که به‌خوبی عمل می‌کند لغو نمی‌کنید.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: این مسئله برای امنیت اروپا و منطقه اولویت دارد. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده که استراتژی ایالات متحده آمریکا در مقابل ایران مبنی بر شک و تردید نسبت به پایبندی این کشور به توافق هسته‌ای است. ما به دوستان آمریکایی‌مان یادآوری کرده‌ایم که این توافق متعلق به یک یا دو کشور نیست، بلکه یک قطعنامه سازمان ملل متحد است و ما انتظار داریم همه طرف ها همچنان به‌طور کامل به آن احترام بگزارند.

علاوه بر موگرینی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز مدتی است که حمایت خود را از برجام اعلام می دارد و بر ضرورت پایبندی همه طرف ها به ان تاکید می کند. وی به تازگی در گزارشی به شورای امنیت ضمن تاکید بر پایبندی تهران به برجام، این توافق را بهترین راه برای تضمین فعالیت های هسته ای صلح‌ آمیز ایران ارزیابی کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها