آذربایجان غربی

امید مخالفان اصلاحات به ملک‌ عبدالله

  • یکشنبه, مهر 08 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مطهره شفیعی: پیش‌بینی این روزها سخت نبود که مخالفان دولت و اصلاحات و همچنین دلواپسان دست به دامان پادشاه مرحوم شده عربستان شوند! برای آنها درک تعاملات دیپلماتیک به آتش زدن پرچم چند کشوری خلاصه شده که ایران در مقاطع مختلف با آنها دچار اختلاف شده است و اینان تصور آن را دارند که با تنها این قبیل اقدامات می‌توانند از کیان کشور دفاع کنند.

البته موضوع آتش زدن پرچم آمریکا یا رژیم صهیونیستی مقوله‌ای جداست که پیام آن اعلام غیرهمسو بودن سیاست‌های ایران با هرگونه تجاوز به خاک و دخالت در امور کشورهای دیگر است. برای دلواپسان تعامل و گفت‌وگوی تمدن‌ها که کلید آغاز آن در دولت اصلاحات زده شد و دولت روحانی درصدد تداوم آن است معنایی ندارد و درصدد آن هستند تا عرصه دیپلماسی کشور را سیاه و سفید به تصویر بکشند که البته با درایت مسئولان ذی‌ربط، به نتیجه‌ای نرسیدند.

ادعای عجیب

گفت‌وگو با امیرعبدا... موضوع پنهانی نیست که اکنون دلواپسانی مانند کریمی قدوسی بخواهند از آن به عنوان حربه‌ای برای تضعیف دولت اصلاحات و رئیس آن بهره بگیرند. جواد کریمی قدوسی در توئیتی مدعی شد: «رئیس دولت اصلاحات یکی ازمهره‌های برجسته فتنه ۸۸، در آن ایام جهت جلب حمایت سعودی برای نامزدی میرحسین به ریاض می‌رود و با ملک‌ عبدا... دیدار می‌کند. در آن جلسه عبدا... خطاب به رئیس دولت اصلاحات می‌گوید: چرا ایران در منطقه و کشورهای عربی فعال است، می‌خواهید دستور بدهم ایران را روی سرتان خراب کنند؟ در ادامه توئیت کریمی قدوسی آمده است: رئیس دولت اصلاحات در پاسخ می‌گوید: اعلی‌حضرتا، در صورت رأی آوردن ما، از هرکجا که امر بفرمایید خارج می‌شویم. وی در پایان تاکید کرد: چنین مواضع بزدلانه‌ای باعث جرأت بخشی به گروهک‌های تروریستی شده است».

واکنش به ادعا

این ادعای کریمی قدوسی واکنش‌هایی را به دنبال داشت، چنان‌که روز گذشته علیرضا رحیمی، نماینده مجلس در حساب توئیتری خود نوشت: «عده‌ای در گزارش از جلساتی که در آن حضور ندارند حرفه‌ای شده‌اند. اول جلسه دکتر ظریف با کمیسیون امنیت و الان دیدار رسمی ۲۰ سال پیش سران دو کشور. دروغ و شائبه‌سازی هم اعتیاد می‌آورد. هنری اگر دارید از جلساتی که در آن حضور دارید گزارش دهید.» پروانه سلحشوری عضو فراکسیون امید مجلس هم خطاب به کریمی قدوسی گفت:«بچه که بودیم یادمان می‌دانند که دروغ نگوییم و می‌گفتند دروغگو دشمن خداست. خواندیم که شهید مدرس گفته بود که سیاست ما عین دیانت ماست. ‌کاش به‌جای توسل به دروغ، تهدید، تهمت و توهین، سیاستی مبتنی بر انسانیت، اخلاق و انصاف داشته باشیم.» البته در اذهان هست که بسیاری از ادعاهای کریمی قدوسی تکذیب و مورد تردید قرار گرفته است که از جمله آنها می‌توان به ادعاهایش درباره تابعیت مضاعف یا دوتابعیتی بودن برخی چهره‌های شناخته شده عرصه دیپلماسی اشاره کرد مانند ادعایش درباره تابعیت سیدحسین موسویان عضو سابق تیم مذاکره هسته‌ای کشورمان که چنین بود: «موسویان به جهت عضو هیأت علمی دانشگاه آمریکا دوتابعیتی محسوب می‌شود» که موسویان در تکذیب این ادعا اظهار کرد:‌ «من اکنون حدود هشت سال است که بازنشسته هستم و بعد از بازنشستگی نیز هیچ پستی و مقامی در دستگاه‌های دولتی نداشته‌ام و تابعیت هیچ کشور خارجی را هم نگرفتم ضمن اینکه در دوران سی سال خدمت دولتی خود هم هیچ گاه تابعیت کشور خارجی نداشتم.» یا 27 تیر که محمدجواد کریمی قدوسی رئیس کمیته تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی مدعی شد که «نام پروین فرشچی، سفیر جدید ایران در فنلاند در لیست دو تابعیتی‌ها موجود است.» این ادعاها هم مانند آنچه در مورد مذاکرات 20 سال پیش رئیس دولت اصلاحات و پادشاه عربستان مطرح کرده بود محلی از اعراب و توجه نداشت.

امام موسی صدر

رئیس دولت اصلاحات از جمله مقاماتی بود که منکر مذاکره و دیدارهایش با مقامات عربستان نمی‌شود. او در خاطره‌ای نوشت: «من با امیر عبدا... ولیعهد وقت عربستان مفصلا صحبت کردم و با شخصیت‌های مختلف عربی و لبنانی صحبت کردم. حتی امیر عبدا... گفت با امام موسی صدر عهد اخوت بسته است، وقتی آقای دکتر محمد صدر، معاون وقت وزارت خارجه و برادرزاده امام صدر را به او معرفی کردم، اشک در چشمانش حلقه زد. اما به محض اینکه می‌گفتیم شما در این مورد چکار می‌توانید بکنید؟ چیزی نمی‌گفتند».

تعامل قوی

البته مذاکره و گفت‌وگو با مقامات عربستان معطوف به دولت اصلاحات نیست. در زمان آیت‌ا... هاشمی هم روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان قوی بود و بسیاری از مشکلات میان دو کشور با تدبیر آیت‌ا... حل و فصل می‌شد. عفت مرعشی درباره نحوه تعامل حاکمان عربستان و آیت‌ا... هاشمی می‌گوید: «آقای هاشمی که رئیس مجمع بود به عربستان رفت و آنها خیلی احترام کردند و هیچ فرقی با سفر دوره رئیس‌جمهوری ایشان نداشت. اینکه مثلا حتی دم بقیع مردم جمع شده بودند و آقای هاشمی گفتند تا مردم داخل نشوند، من نمی‌توانم بروم. آنها هم در را باز کردند و گفتند همه بفرمایید داخل. بقیع پر شد از زن و مرد ایرانی. جالب اینجا بود وقتی که برنامه‌ها تمام شد و گفتند بروید بیرون، مردم نمی‌رفتند بیرون. آقای هاشمی دو مرتبه آنجا این برنامه را پیاده کردند و اینها هم قبول کردند ما هم هر دفعه که رفتیم -چه با آقای هاشمی بودم و چه تنها- اینها ما را بردند بقیع. حتی سر قبر امام حسن(ع) هم بردند، خودشان آنجا ایستادند، ما زیارت کردیم و آمدیم. خیلی هم احترام می‎گذارند.» عفت مرعشی درباره دیدار همسر ملک عبدا... هم توضیح داد: «من سال اول خودم تنها رفتم و آقای هاشمی نبود. تقریبا من روابط ایران و عربستان را درست کردم. اولین دفعه‌ای که من رفتم مکه، خانم ملک عبدا... میهمانی داد و یک عده را دعوت کرد و جلسه گذاشت. ملک عبدا... یک شام آمدند خانه ما البته خانم ایشان اصلا ایران نیامده است. عرب‌ها خانم‌هایشان را نمی‌آورند. هر چقدر هم ما دعوت کردیم، قبول نکردند. ملک عبدا... خودش گفته بود که می‌خواهم بیایم خانه».

حرکت تاریخ‌ساز

در راستای ثمرات مذاکرات و دیدارهای آیت‌ا... هاشمی با ملک عبدا... بسیار سخن گفته شده است. محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه هم در همین راستا توضیح داده بود: ‌«اگر آیت‌ا... هاشمی گفت‌وگو با امیر عبدا... را - در زمانی که این کار را کرد- انتخاب نمی‌کرد و از برخی نگرانی‌هایی که باعث می‌شد بگویند تاریخ درباره ما چه می‌گوید، عبور نمی‌کردند هرگز نمی‌توانستند تاریخ‌ساز شوند. بنابراین شناسایی ظرفیت‌ها و پذیرش امکانات و استفاده از این امکانات یک هوش و شجاعت ویژه می‌خواهد، شجاعتی که در امام، مقام معظم رهبری سراغ داریم و در آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی به وفور دیده می‌شد. شجاعتی که بالاترین مرحله آن در پذیرش قطعنامه 598 بود که بین امام و آیت‌ا... هاشمی برای اینکه کدام یک مسئولیت این کار تاریخ‌ساز را به عهده بگیرند، رقابت بود، یعنی رقابت برای رسیدن به اهداف بود».

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها