آذربایجان غربی

چه كسي به تروريست‌ ها شليك نكرد؟

  • یکشنبه, مهر 08 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حواشي امنيتي حادثه تروريستي اهواز همچنان ادامه دارد. اغلب مقامات و مسوولان كشور در اين رابطه اظهارنظر كرده‌اند و جملگي تاكيد داشتند كه انتقام خون شهداي اهواز را خواهند گرفت.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از اعتماد، با اين حال پس از جلسه بي‌سابقه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس كه در رابطه با همين موضوع برگزار شد، خبرهايي كه بيش از هر چيز به چشم مي‌آيد، اخباري در مورد «قصور امنيتي» است؛ در واقع خروجي اين جلسه‌اي بي‌سابقه، با حضور نزديك به 92 نماينده كه قريب به 6 ساعت به طول انجاميده و با حضور مسوولان امنيتي و نظامي برگزار شده، «اشتباه امنيتي» است كه از زبان برخي اعضاي اين كميسيون شنيده مي‌شود و به نظر مي‌رسد كه انگشت اتهام كم‌كاري به سمت تامين‌كنندگان امنيت رژه است كه امسال ارتش مسووليت آن را برعهده داشته است.

علاوه بر اطلاعاتي كه رييس كميسيون امنيت ملي پيش از اين در مورد حادثه تروريستي اهواز ارايه داد، سيد‌حسين نقوي‌حسيني، از اعضاي اين كميسيون هم از ابعاد جديد اين حادثه گفت اما روز گذشته بار ديگر حشمت‌الله فلاحت‌پيشه، رييس كميسيون امنيت ملي خبرهاي جديدي از اين حادثه داشت و گفته كه كسي كه پشت تفنگ دوربين‌دار بوده به دليل نامعلومي از دستور فرمانده سرپيچي كرده است.

به گزارش ايسنا؛ فلاحت‌پيشه در توضيح جمع‌بندي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس درباره حادثه تروريستي اهواز گفت: اين كميسيون در جلسه‌اي با حضور وزراي اطلاعات و كشور و با شركت ۹۲ نماينده ديگر مجلس، فيلم حادثه تروريستي اهواز را مورد بررسي قرار داد. فيلمي كه ما در سفر به اهواز از شوراي تامين استان‌ گرفتيم تا در كميسيون مورد بررسي قرار دهيم.

به گفته فلاحت‌پيشه اين فيلم توسط دوربين وزارت اطلاعات كه به صورت ثابت در منطقه رژه مستقر بوده و دوربين ارتش تهيه‌ شده است كه البته به صورت مجازي پخش نشده و فقط دراختيار مسوولان قرار گرفته است.

رييس كميسيون امنيت ملي باز هم به «اشتباه امنيتي» اشاره كرده و گفته «آنهايي كه مجروح شدند، مي‌گفتند كه اگر يك تفنگ در دست داشتند جلوي اين كار را مي‌گرفتند چون از صحنه‌هاي بدتر از اين در سوريه با پيروزي عبور كردند اما چون رژه بود آنها نمي‌توانستند تفنگ پر از فشنگ همراه داشته باشند. اين افراد قرباني تير خلاص شدند.»

همچنين فلاحت‌پيشه از احتمال پخش اين فيلم در جلسه غيرعلني مجلس خبر داد و گفت: «دليلي ندارد كشوري با اقتدار جمهوري اسلامي ايران به دليل اشتباه محاسباتي چند نفر دچار مشكل شود.»

او همچنين روايتي تازه از اين «اشتباه امنيتي» داشت و توضيح داد كه در زمان حادثه تروريستي، فيلمبردار به كسي كه تفنگ دوربين‌دار دستش است التماس مي‌كند كه به سمت آنهايي كه تير خلاص مي‌زنند، شليك كند اما آن شخص منتظر دستور فرمانده‌اش است.»

رييس كميسيون امنيت ملي ادامه داده كه «در زمان حادثه مشرف به جايگاه، ۸ يا ۹ تفنگ دوربين‌دار وجود داشت كه به راحتي مي‌توانستند در عرض ۳۰ ثانيه تروريست‌ها را به درك بفرستند. حتي با يك تفنگ قديمي هم مي‌توانستند اين كار را انجام دهند اما كسي كه پشت تفنگ دوربين‌دار بود در ابتدا حمله تروريستي را باور نمي‌كند و مي‌گويد گلوله‌ها مشقي است بعد كه تير خلاص را مي‌بيند مي‌گويد دستور شليك ندارد. فردي كه پيش اوست به فرمانده زنگ مي‌زند حتي فرمانده به او دستور تيراندازي را مي‌دهد اما باز آن فرد شليك نمي‌كند.»

فلاحت‌پيشه در پايان تاكيد كرده كه ممكن است مشكلاتي بوده و دشمن‌ هم كارهايي انجام داده، همه اين حرف‌ها درست است اما توجيه‌كننده نيست و كميسيون امنيت ملي مجلس به هيچ‌وجه كوتاه نمي‌آيد.

پيش از اين سيدحسين نقوي‌حسيني، عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگويي با خانه ملت در خصوص جلسه بررسي حادثه تروريستي رژه اهواز در اين كميسيون كه با حضور وزراي كشور و اطلاعات، نمايندگان دستگاه‌هاي ذي‌ربط از جمله ارتش، سپاه و نيروي انتظامي و نيز استاندار خوزستان برگزار شد، ضمن انتقاد از وضعيت امنيتي مراسم رژه گفت: در اين جلسه دو فيلم تاثر‌آور به نمايش گذاشته شد كه بسيار همه ما را متاسف كرد چون چهار تروريست به راحتي 12 دقيقه تيراندازي كرده، رفت‌وآمد داشتند، خشاب خود را عوض كردند و با هم صحبت مي‌كردند و هيچ‌كس به آنها حتي شليك هم نكرد.

نقوي‌حسيني افزود: اين جاي تاسف دارد كه اينها در اين مدت به راحتي حركت كردند و حتي به مجروحين تير خلاص مي‌زدند.

وي خاطرنشان كرد: ما در عين حال كه مي‌دانيم اين تروريست‌ها توسط حكومت‌هايي مثل عربستان سعودي و امارات حمايت شده و امريكا نيز اين نوع تروريسم را تشويق مي‌كند اما در تامين امنيت، حراست و حفاظت محيط برنامه ضعف‌هاي زيادي بود و اين ضعف از خود ما است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها