آذربایجان غربی

رادفر: مشارکت همگانی در مبارزه با مواد مخدر ضروري است

  • چهارشنبه, مرداد 10 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دومین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی، معاون کاهش تقاضا و توسعه سازمان های مردم نهاد و معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در محل استانداری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار هم آوا، معاون سیاسی استاندار آذربایجان غربی در این جلسه گفت: مبارزه با مواد مخدر و کاهش گرایش به آن در جامعه نیازمند کار فرهنگی بیشتر و تعامل همه جانبه مردم و دستگاه های اجرایی است.

علیرضا رادفر افزود: دولت و مسوولان نظام توانسته اند در زمینه جلوگیری از توزیع مواد مخدر در سطح جامعه به خوبی عمل کنند ولی برای مقابله با تقاضای این بلای خانمان سوز نیازمند مشارکت همگانی مردم هستیم.

وی ادامه داد: اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر نیازمند توسعه فعالیت های سازمان های مردم نهاد و مشارکت مستقیم مردم در این زمینه است.

معاون سیاسی استاندار ادامه داد: حساس نمودن خانواده ها و جامعه نسبت به موضوع مواد مخدر، یکی از مهمترین راه های کاهش اعتیاد در جامعه است.

رادفر همچنین بر لزوم مراقبت های بعد از ترک و درمان تاکید کرد و گفت: شرایط و مراقبت های بعد از درمان بسیار مهم است و باید با اتخاذ تدابیر لازم بویژه ایجاد اشتغال، از بازگشت بهبود یافتگان به اعتیاد جلوگیری شود.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این جلسه با اشاره به اینکه سوداگران قصد وارد کردن مواد مخدر از افغانستان به ایران و خارج کردن آن از مرزهای آذربایجان غربی را دارند، گفت: تنها 30 درصد از موادمخدر تولیدی افغانستان به سمت مرزهای ایران هدایت می شود و اقدامات مناسبی برای مقابله با آن در مناطق مرزی انجام شده است.

اسدالله هادی نژاد افزود: توجه به مناطق مرزی و افزایش نیروهای حفاظتی و مبارزه ای در این مناطق از مهمترین برنامه های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور است.

وی ادامه داد: حرکت جهادی برای افزایش حفاظت های مرزی ضروری است تا عرصه برای فعالیت سوداگران مرگ به خصوص در آذربایجان غربی روز به روز تنگ تر شود.

هادی نژاد با بیان اینکه برخی از معتادان کمپ های ترک اعتیاد متجاهر نیستند، افزود: این افراد جزو معتادان بی بضاعت هستند و پس از بهبودی کامل باید از آنان حمایت شود.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: چهار اردوگاه با ظرفیت یکهزار نفر با هدف ساماندهی معتادان متجاهر در مناطق مختلف کشور راه اندازی می شود تا این افراد به سوی ترک اعتیاد و اشتغالزایی هدایت شوند.

هادی نژاد بیان کرد: اگر آذربایجان غربی توانایی تامین زیرساخت های اردوگاه ترک اعتیاد را داشته باشد، یک اردوگاه نیز در شهرستان میاندوآب راه اندازی می شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه سازمان های مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این جلسه گفت: آذربایجان غربی یکی از استان های پیشرو در مبارزه با مواد مخدر است و با وجود رشد اعتیاد در کشور از گسترش اعتیاد در بین ساکنان آن جلوگیری شده است.

پرویز افشار با تاکید بر اینکه پیشگیری از اعتیاد یک موضوع دایمی است، ادامه داد: مردم نباید غفلت کنند و هوشیاری و سطح آگاهی خانواده ها باید نسبت به معضل اعتیاد ارتقا یابد.

وی به نقش سمن ها در پیشگری از اعتیاد اشاره کرد و گفت: سازمان های مردم نهاد پیاده نظام مبارزه با مواد مخدر هستند و باید حمایت های لازم از آنها در جامعه انجام شود.

وی ادامه داد: خانه های ورزش روستایی باید در مناطق محروم آذربایجان غربی راه اندازی شود زیرا این امر موجب غنی سازی اوقاف فراغت جوانان و مانع از گرایش آنان به اعتیاد می شود.

وی حمایت از طرح های کارآفرینی معتادان بهبود یافته را خواستار شد گفت: در این صورت مشکل اشتغال این قشر نیز در سطح جامعه حل شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه سازمان های مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: راه اندازی خانه سمن ها، نمایشگاه دایمی فروش محصولات بهبود یافتگان و راه اندازی مراکز مشاوره در اولویت برنامه های شورای مبارزه با مواد مخدر کشور است که باید در تمامی استان ها اجرا شود.

در این جلسه مصوب شد تا 85 خانه ورزش روستایی در 17 شهرستان آذربایجان غربی راه اندازی شود و همچنین زیرساخت ها و امکانات لازم از جمله دستگاه های ایکس ری در مرزهای استان افزایش یابد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها