آذربایجان غربی

حواشي اعزام دختران شین‌ آبادی به آمریکا جهت درمان

  • دوشنبه, ارديبهشت 24 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نماینده سردشت و پیرانشهر با رد ادعای فرستادن دختران شین‌آبادی برای ادامه درمان به آمریکا گفت: مجلس و دولت به دنبال اعزام دختران شین‌آبادی به یکی از کشورهای خارجی برای ادامه درمان هستند اما هنوز مشخص نشده است که قرار است آنها به کدام کشور اعزام شوند.

به گزارش خبرنگار هم آوا، رسول خضری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: روز گذشته وکیل دختران شین آبادی در گفت‌وگویی با تلویزیون بی بی سی ادعا کرد که قرار است دختران شین آبادی برای ادامه درمان به آمریکا فرستاده شوند. این موضوع از اساس دروغ است چون هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

وی توضیح داد: قبل از شروع سال جدید در جلسه‌ای با مطهری، نایب رئیس مجلس و وزارت بهداشت توافقی صورت گرفت تا دختران شین آبادی برای ادامه درمان به یکی از کشورهای خارجی اعزام شوند. مسئولیت این کار به عهده دکتر سید جواد فاطمی جراح پلاستیک گذاشته شد تا بعد از طرح این موضوع در کمیسیون پزشکی کشور مقصد را مشخص کند.

وی اضافه کرد: هنوز جلسه کمیسیون پزشکی تشکیل نشده که بخواهد بیمارستان و کشور معالج دختران شین آبادی را مشخص کند لذا در این شرایط طرح هرگونه اظهارنظر غیرکارشناسی و غیر رسمی نه تنها درست نیست بلکه باعث لطمه به این دختران نیز می شود.

خضری در پایان گفت: پیگیر اعزام هرچه سریعتر دختران شین آبادی هستم ولی درخواستم این است که از طرح هرگونه صحبت غیرکارشناسی برای درمان این دختران خودداری شود.

اعلام آمادگی پزشکان ایرانی مقیم آمریکا برای درمان دانش آموزان شین آبادی

وکیل مدافع دانش آموزان شین آبادی از اعزام این دانش آموزان پس از ۲۲ خردادماه (پایان امتحانات) سال جاری به خارج از کشور برای طی روند ادامه درمان خبر داد.

حسین احمدی نیاز با بیان این مطلب گفت: با رئیس هیأت پزشکی این کودکان گفت‌وگو کردم و قرار شد ۲۲ خردادماه بعد از پایان امتحانات کودکان، برای اعزام به خارج از کشور آنها اقدام شود.

وی با بیان اینکه قرار است کودکان برای درمان به آمریکا اعزام شوند، گفت: طبق مکاتبات انجام شده با درمان این دانش‌آموزان در خارج از کشور موافقت شده و بناست بعد از امتحانات خردادماه آنها بلافاصله اقدامات لازم صورت بگیرد و کمیسیون تشکیل و مدارک پزشکی آنها اخذ است.

وکیل مدافع دانش آموزان شین آبادی ادامه داد: پزشکان ایرانی مقیم آمریکا برای درمان این دانش‌آموزان اعلام آمادگی کرده‌ اند و امیدواریم با توجه به امکاناتی که در آن کشور وجود دارد این دختران درمان شوند.

احمدی‌نیاز با بیان اینکه وکیل مدافع ۱۲ نفر از دانش آموزان شین آبادی است، گفت: برجام و فرمان مهاجرتی ترامپ بر اعزام دختران شین‌آبادی به آمریکا تاثیر گذار نخواهد بود زیرا این امر یک بحث در چارچوب قواعد حقوق بشردوستانه است و ما امیدوار هستیم برجام مانع درمان کودکان شین آباد نشود و هر چه سریعتر ویزا صادر شود.

وی در پایان صحبت های خضری نماینده سردشت و پیرانشهر که گفته بود فرستادن دختران شین‌آبادی برای ادامه درمان به آمریکا صحت ندارد را رد کرد و گفت: کشوری که برای درمان این کودکان انتخاب شده آمریکاست و پزشکان ایرانی مقیم آنجا اعلام آمادگی کرده‌اند.

بیانیه والدین دختران شین آبادی در مورد خبر اعزام فرزندانشان به آمریکا جهت مداوا

خانواده دختران شین آبادی خبر مربوط به نماینده سردشت و پیرانشهر که گفته بود دختران شین آبادی برای درمان به آمریکا اعزام نمی شوند را تکذیب کردند.

در این بیانیه آمده است:

پیرو مراجعات و پیگیری‌های والدین و وکلای ما، روز یکشنبه ٢٣ اردیبهشت ٩٧ دکتر فاطمی رئیس تیم پزشکی دختران شین آباد، در تماسی با والدین یکی از دختران و وکیل آنها خبر از نهایی شدن اعزام این دختران به خارج از کشور بعد از اتمام امتحانات درسی داد و اعلام کرد که مدارک و اسناد پزشکی این دختران برای تیمی از پزشکان ایرانی مستقر در آمریکا ارسال شده است تا با بهره مندی از توان و دانش آنان بتوانیم نسبت به بهبودی درمان آنان اقدام شود. اما شوربختانه نماینده محترم سردشت و پیرانشهر، بنابه دلایل خاص، ضمن مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری کردپرس مبادرت به تکذیب این خبر کرده است.

در طول شش سال پس از حادثه تلخ شین آباد، این کودکان و والدینشان بدون کمک نماینده شهر، پیگیر درمان و احقاق حقوق خود بوده اند و اگر نماینده مزبور اقدامی هم انجام داده باشد صرفا در راستای وظایف و تکالیف نمایندگی بوده است و هیچ منتی نباید باشد. در حالیکه اقدامات مختصر ایشان فقط محدود به حضور در رسانه‌ها بوده و اقدام عملی یا پیگیری چندانی از سوی ایشان صورت نگرفته و پاسخگوی مراجعات والدین به دفتر نماینده در تهران یا پیرانشهر نبوده‌اند.

بار اصلی پیگیری‌ها به عهده والدین، وکلا و تنی چند از افراد دلسوز بوده و حتی جناب نماینده مخالف ورود وکلا و رسانه‌ای شدن مشکلات خانواده‌ها بوده و معتقد بودند که باید با دریافت نصف دیه این موضوع خاتمه یابد که ۷ تن از والدین ادعای وی را پذیرفته اما ۸ خانواده دیگر با ارشاد حقوقی وکلا موفق به دریافت کل دیه متعلقه شدند. از نظر جناب نماینده دیه دختر حتی در حوادث هم نصف دیه مرد است که این در تعارض با نص قانون و برابری انسان‌هاست. حال مسئول و پاسخکوی نصف شدن دیه آن ۷ دانش آموز که به توصیه جناب نماینده عمل کرده اند کیست؟- دولت دارای این تکلیف است که دختران شین آباد را برای درمان به بهترین مراکز درمانی در خارج اعم از آمریکا یا هر کشور دیگری اعزام کند و هیچ فردی اعم از نماینده یا نهاد دولتی حق ندارد مانع تراشی کند یا ساز مخالف بزند. مگر در شش سال گذشته چه بهبودی در درمان آنها ایجاد شده است؟نماینده محترم پیرانشهر بهتر بود بجای سیاه نمایی و تکذیب واقعیت ها، از همان روزهای اولیه برای درمان این کودکان تلاش می‌کردند و با مانع تراشی های کذایی، از تضییع حقوق این دختران ستمدیده دست بردارد. حال که با پیگیری‌ های مختلف، محملی برای درمان آنها در خارج از کشور ایجاد شده چرا ایشان با سنگ‌اندازی خواستار تداوم تحمل دردهای دخترانمان است؟

این دختران به آمریکا طبق تشخیص کمیسیون پزشکی و موافقت پرشکان ایرانی مقیم آمریکا خواهد بود و یک موضوع انسانی و بشردوستانه است و فرمانهای مهاجرتی ترامپ و برجام هرگز نمی تواند مانعی برای صدور ویزای این دختران مظلوم شود. نباید این دختران را وارد مسایل سیاسی کنیم و باید با نگاه نوعدوستی به مقوله نگاه کنیم که بلاشک مسایل بشردوستانه و درمان این دختران در آمریکا مستثنی از فرمانهای ترامپ خواهد بود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها