آذربایجان غربی

شهرياري: توجه دولت تدبیر و امید به روستاها ویژه است

  • یکشنبه, ارديبهشت 23 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

استاندار آذربایجان غربی در جلسه كارآفريني روستايي استان با اشاره به اینکه اشتغال پایدار، مهمترین عامل برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها به شمار می رود، گفت: از جمله مهمترین اهداف دولت در اجرای طرح اشتغال فراگیر و اعطای تسهیلات به این بخش، رونق این مناطق و ایجاد زمینه برای مهاجرت معکوس است.

به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری افزود: طرح اشتغال فراگیر از جمله طرح های شاخص دولت به شمار می رود که می تواند برای هزاران جوان اشتغال ایجاد کند.

وی اضافه کرد: توجه دولت تدبیر و امید به روستاها ویژه بوده و طرح های اشتغال فراگیر روستایی نیز در همین راستا در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه 16 هزار طرح در سامانه مربوطه در آذربایجان غربی ثبت شده است، بیان کرد: مهمترین لازمه اجرایی شدن طرح های اشتغال فراگیر در روستاها، مقرون به صرفه بودن و داشتن توجیه اقتصادی بوده اما در بسیاری از طرح های ارائه شده به کارگروه ویژه استان این امر رعایت نشده است.

استاندار آذربایجان غربی ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری را مهمترین اولویت استان برشمرد و گفت: این پنجره با مدیریت ویژه معاونت اقتصادی استانداری در آینده نزدیک ایجاد می شود و در نخستین مرحله، زمان استعلام طرح ها باید به کمتر از 2 ماه کاهش یابد.

شهریاری افزود: در ادامه فعالیت این پنجره، زمان استعلام را به صورت مستمر کاهش می دهیم تا به استانداردهای بین المللی نزدیک شویم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری نیز در این جلسه با اشاره به اهتمام دولت برای تسهیل پرداخت وام به روستاییان با هدف توسعه این مناطق، گفت: سقف وام طرح اشتغال روستایی از 20 به 25 میلیارد ریال افزایش یافت.

سیدابوالفضل رضوی افزود: علاوه بر آن دولت روند راه اندازی واحدهای تولیدی روستایی با استفاده از وام های بانکی را تسهیل کرده که اختصاص سند ملکی روستایی به عنوان وثیقه، پذیرش سفته به عنوان وثیقه در صورت نبود سند ملکی تا حد مجاز وام، پذیرش وثیقه ها به میزان 100 درصد پرداخت تسهیلات و اختصاص یک سال دوره تنفس برای تسهیلات دریافت شده از جمله آنهاست.

وی اضافه کرد: یکی از مهمترین تصمیم های دولت در خصوص توسعه اشتغال روستایی، اعطای معافیت مالیاتی 10 ساله در مناطق محروم و پنج ساله در روستاهاست که می تواند رونق ساز باشد.

وی بیان کرد: دولت تدبیر و امید لایحه 2 فوریتی و ویژه برای اعطای وام با بهره تک رقمی به روستاییان ارائه کرده و تضمین های مالی لازم را نیز در این خصوص داشته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری بر همراهی همه دستگاه های اجرایی و بانک ها برای توسعه اشتغال روستایی مدنظر دولت تدبیر و امید تاکید کرد و ادامه داد: این کار یکی از مهمترین اقدامات در راستای بهبود وضعیت روستاهاست که نباید از آن غفلت شود.

رضوی با قدردانی از اقدامات انجام شده در راستای اعطای تسهیلات اشتغال روستایی در آذربایجان غربی، گفت: در این استان تاکنون قراردادهای اعطای تسهیلات به میزان 220 میلیارد ریال منعقد و 150 میلیارد ریال نیز پرداخت شده است.

وی افزود: این استان با اقدامات مناسب رتبه پنجم در میزان تسهیلات دارای قرارداد و رتبه ششم در میزان تسهیلات پرداختی را در کشور داراست.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری همچنین از همراهی و ارتباط خوب استاندار آذربایجان غربی با اقشار مختلف مردم و رسیدگی به مشکلات آنان قدردانی کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها