آذربایجان غربی

آسیب‌ های اجتماعی زنانه یا مردانه ندارد

  • شنبه, مهر 14 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آرزو ضیایی: به‌گفته معاون امور زنان ریاست‌جمهوری گفت‌و‌گوی ملی خانواده یکی از برنامه‌های راهبردی این معاونت است و موضوع خانواده هم در قالب سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم‌رهبری و هم ماده ۱۰۲ و هم برنامه‌ها و سیاست‌های رئیس‌جمهور به‌طور ویژه دیده شده است.

معصومه ابتکار افزود: «خانواده از جهات مختلف در معرض آسیب است. بعد اقتصادی که معیشت را تحت تاثیر قرار داده، مباحث حقوقی و حتی آسیب‌هایی مانند اعتیاد. همه این موارد متولیانی دارد و از رسیدگی به خانواده شروع شده است، اما در کنار همه اینها موضوعی که جامعه شناسان و روانشناسان به آن اشاره دارند، مساله اختلال ارتباطی درون خانواده هاست.» مساله آسیب‌های اجتماعی امروز بیش از هر زمان آینده خانواده‌های ایرانی را تحت‌شعاع قرار داده است و دستگاه‌ها باید برای نجات برخی از خانواده‌های ایرانی به آن ورود جدی کنند. مساله آسیب‌های اجتماعی در صورت ورود همگانی مسئولان قابل حل است و مساله بیشتر لزوم باور به مشکل و ایراد است. امید است که مسئولان بار دیگر به طور جدی به بحث آسیب‌های اجتماعی برسند و درصدد رفع مسائل به‌صورت علمی و کارشناسانه برآیند.

چالش دستگاه‌ها با آسیب‌اجتماعی

دبیر کارگروه آسیب‌های‌اجتماعی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری گفت: آسیب‌های‌اجتماعی موضوعی فراملی است و نمی‌توان آنها را زنانه یا مردانه دانست، این مشکلات همه دستگاه‌های کشور را درگیر و دچار چالش کرده است. اکرم مصوری‌منش درباره اینکه آیا اقدامات معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری و دستگاه‌های اجرایی برای کاهش آسیب‌های‌اجتماعی کافی است تا بتوانیم به اهداف برنامه ششم توسعه مبنی بر کاهش 25‌درصدی آسیب‌های‌اجتماعی برسیم، اظهار کرد: تاکنون قانون مدونی درباره حوزه آسیب‌های اجتماعی وجود نداشت و به‌طور مستقیم فقط سازمان بهزیستی متولی امر بود. او افزود: سازمان بهزیستی 37 مسئولیت دیگر هم برعهده دارد و رسیدگی به آسیب‌های‌اجتماعی یکی از این مسئولیت‌ها است؛ بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که این سازمان متولی همه آسیب‌ها باشد.مصوری‌منش اضافه کرد: اکنون وزارت کشور به موضوع آسیب‌های‌اجتماعی با تشکیل شورای‌اجتماعی ورود کرده است و همه دستگاه‌های اجرایی عضو و زیرمجموعه این شورا هستند تا موضوع را بررسی کنند، اما اینکه تا چه حدی موفق هستند که بتوانند آسیب‌ها را بر اساس برنامه ششم توسعه تا 25‌درصد کاهش دهند، مشخص نیست. او خاطرنشان کرد: به‌دلیل اینکه معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری مسئولیت مستقیم در این زمینه ندارد، نمی‌تواند به این موضوع رسیدگی کند و با توجه به اینکه ساختار بسیار کوچکی دارد و فقط سیاستگذار و برنامه‌ریز است، نمی‌تواند به خوبی به این موضوع ورود کند اما اخیرا در برنامه ششم توسعه در یک تا دو بند به آسیب‌های‌اجتماعی اشاره شده است. مصوری‌منش گفت: اکنون معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری موضوع مهم زنان سرپرست خانوار را طبق برنامه ششم توسعه پیگیری می‌کند ولی در این زمینه، چالش‌هایی هست زیرا برخی قوانین وجود دارد که باید برای آنها آیین‌نامه نوشته و در هیات‌ دولت تصویب شود یا اینکه مجلس مجددا این آیین‌نامه را تصویب کند. به گزارش ایرنا، او به تشکیل اتاق‌فکر برای موضوع آسیب‌های‌اجتماعی در این معاونت اشاره و اظهار کرد: به همین منظور از دستگاه‌های دولتی برای کاهش آسیب‌ها و مسائل‌اجتماعی دعوت شده است که امیدواریم با تصویب این قانون، همه دستگاه‌ها به موضوع آسیب‌های‌اجتماعی ورود کنند.

لزوم‌ ورود همه دستگاه‌ها به آسیب‌های اجتماعی

رئیس کمیسیون‌ اجتماعی در گفت‌وگو با «آرمان» در ارتباط با فرابخشی‌بودن آسیب‌های‌اجتماعی می‌گوید: موضوع آسیب‌های‌اجتماعی یک موضوع فرابخشی شده و مشکلات کشور در حوزه آسیب‌های‌اجتماعی پیچیده، خاص و گسترده شده است، بنابراین نیازمند عزم ملی و هماهنگی بین تمام دستگاه‌ها برای حل آنها هستیم. سلمان خدادادی می‌افزاید: تمام دستگاه‌ها باید نگاه حاکمیتی به موضوع آسیب‌های اجتماعی داشته باشند تا آن را کاهش دهند یا رفع کنند. او می‌گوید: رهبر معظم انقلاب برای پنج موضوع آسیب‌های اجتماعی اولویت قائل شدند، اما به سایر موضوعات نیز نباید بی‌توجه بود. در هر صورت حل معضلات‌اجتماعی کار خارق‌العاده و وظیفه شرعی و همگانی است. خدادادی می‌افزاید: نگاه رهبر انقلاب به موضوع آسیب‌های‌اجتماعی فرابخشی است. بنابراین دستگاه‌ها نباید نگاه معمولی به این موضوع داشته باشند. خدادادی می‌افزاید: موضوع آسیب‌های اجتماعی به قدری فراگیر و همگانی شده است که اگر این نگاه نباشد نمی‌توان آن را حل کرد. متاسفانه به‌رغم ورود رهبری به این موضوع و برگزاری جلسات شش‌ماهه و ورود دستگاه‌ها در برخی از مسائل در آمار و ارقام اخیر در ارتباط با طلاق، اعتیاد و سایر آسیب‌های‌اجتماعی شاهد رشد معضلات هستیم. بنابراین به این موضوع باید نگاه فراملی و فرابخشی شود و تمام دستگاه‌ها و حاکمیت باید به موضوع وارد شوند تا بتوان کاهش یا توقف رشد آسیب‌های‌اجتماعی را ایجاد کرد ، تاکنون در این زمینه موفق نبوده‌ایم. او می‌گوید: پنج موضوع که اولویت آسیب‌های‌اجتماعی است؛ یکی از این موارد اعتیاد و مبتلا شدن جوانان به موادمخدر است. امروزه یکی از علل اعتیاد در جامعه‌ایرانی آسانی و در دسترس‌بودن مواد است. به عنوان‌مثال اگر سفارش سوپرمارکتی اجناس را با سفارش موادمخدر مقایسه کنیم موادمخدر به‌راحتی در دسترس است و سریع‌تر از سفارش خرید مایحتاج خانه به دست مصرف‌کننده می‌رسد. شبکه‌های‌مجازی ساخت و نحوه مصرف موادمخدرصنعتی را به نوجوانان و جوانان آموزش می‌دهند و هر روز نتایج و آثار دسترسی آسان و آموزش دادن در سطح جامعه را مشاهده می‌کنیم. خدادادی خاطرنشان می‌کند: در کنار اتوبان‌ها برخی افراد معتاد نشسته و منتظر کمک‌مالی از سوی مردم هستند. اینها زنگ‌خطر جامعه است که به‌راحتی در خیابان مشاهده می‌شوند. آموزش کافی در زمینه عدم‌استفاده از موادمخدر نداریم و قدرت نه گفتن را نیز به نوجوانان و جوانان نیاموخته‌ایم.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها