آذربایجان غربی

لزوم به‌ کارگیری مدیران جوان، راه‌ حل مشکل بیکاری

  • یکشنبه, مرداد 14 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در سال‌های اخیر معضل بیکاری یکی از مشکلات جدی اقتصاد ایران محسوب می‌شود. این مشکل در میان قشر جوان و به‌ویژه جوانان تحصیلکرده حادتر است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، کمبودکار در حالی است که به‌رغم قوانین موجود در زمینه ممانعت از چند شغله بودن یا عضویت در چند هیات‌مدیره، برخی از مدیران دارای چندین شغل هستند و در چند هیات‌مدیره عضویت دارند. یکی از معضلات جدی اقتصاد ایران، معضل بیکاری است. بخش اعظمی از بیکاران جوان را قشر تحصیلکرده جامعه تشکیل می‌دهند. هم اکنون بسیاری ازجوانان تحصیلکرده جویای کار هستند، اما تمام درها روی آنها بسته است. طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران پیرامون وضعیت بازار کار، در بهار 97 نرخ بیکاری به 1/12 درصد رسیده است. یعنی در بهار 97 حدود سه میلیون و 322 هزار نفر بیکار در کشور وجود داشته است. البته همانگونه که عنوان شد نرخ بیکاری در بین جوانان 15 تا 29 ساله حادتر است و نرخ بیکاری در بین این قشر در بهار 97 به 5/25 درصد رسیده است. مطابق با آمار منتشر شده، نرخ بیکاری جوانان تحصیلکرده هم در همین حدود است و طبق آمارهای رسمی که بعضاً توسط دولت منتشر شده است تعداد بیکاران فارغ التحصیل حدود پنج تا شش میلیون نفر است. این نرخ‌های بیکاری نجومی برای جوانان در حالی است که بسیاری از مدیران دارای چندین و چند شغل هستند. بسیاری از این مدیران ریاست چند هیات‌مدیره را بر عهده دارند یا در چندین هیات‌مدیره عضویت دارند. به عنوان نمونه اگر به گروه مپنا نگاه کنید به این نتیجه خواهید رسید که در 33 زیرمجموعه آن، 24 مدیر وجود دارد که رئیس هیات‌مدیره، مدیرعامل یا یکی از اعضای هیات‌مدیره هستند. این تنها یک نمونه از چندین نمونه موجود است. چند شغله‌بودن و عضویت در چند هیات مدیره حداقل در بخش‌دولتی خلاف قوانین است، اما همچنان قانون‌شکنی در این زمینه مرسوم است. قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل که در سال 1373 به تصویب مجلس رسید عنوان می‌کند که با توجه به اصل 141 قانون‌اساسی هر شخص تنها می‌تواند یک شغل دولتی را بر عهده داشته باشد. یا در 23 اردیبهشت 1395 نمایندگان مجلس قانونی را به تصویب رساندند که به موجب آن عضویت در هیات‌مدیره بیش از یک شرکت ممنوع شد. بر اساس این مصوبه، هیچ فردی نمی‌تواند اصالتاً یا به نمایندگی از شخص‌ حقوقی، همزمان در بیش از یک شرکت که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت یا نهادها یا موسسات ‌عمومی غیردولتی است، به سمت مدیرعامل یا عضو هیات‌مدیره انتخاب شود. شاید بسیاری از مدیران و مسئولان، امروزه معتقد باشند که جوانان از پس شغل‌های مدیریتی و مسئولیت‌های سنگین بر نخواهند آمد اما باید گفت که وزیر جوان ارتباطات نشان داد که از هر مدیر و وزیر پا به‌سن گذاشته‌ای مدیرتر است.

حضور جوانان در عرصه‌های‌مدیریتی، مفید برای جامعه

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان فرصتی برای شکوفایی استعدادهای جوانان را فراهم می‌کند و به آنها نشان می‌دهد که نظام به دنبال جوانان و رفع مشکلات آنان است. بشیر خالقی با اشاره به تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اظهار داشت: شاید تعداد بازنشستگانی که با اجرای این قانون از میز مدیریت کنار می‌روند و منصب‌های خالی شده از کنار رفتن مدیران پاسخگوی اشتغال تمامی جوانان بیکار نباشد، اما اجرای این قانون از نظر روحی تاثیر مثبتی در جامعه دارد. او در ادامه تصریح کرد: با اجرایی شدن این قانون افراد پس از بازنشستگی دیگر نمی‌توانند به کار خود در دستگاه‌های اجرایی و مدیریتی کشور ادامه دهند. ما امروز در جایگاه‌های مدیریتی کشور به نیروهای جوان نیاز داریم. حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی هم از نظر روانی و هم از نظر مدیریتی برای جامعه مفید است. خالقی در ادامه با بیان اینکه با تصویب این قانون جوانان احساس می‌کنند که نمایندگانی با آنان همراه شده‌اند خاطرنشان کرد: ما در کشورمان نیروی انسانی با تجربه و تحصیلکرده زیادی داریم که با اجرایی شدن این قانون فرصت‌های شغلی مناسبی برای آنها فراهم می‌شود. او تصریح کرد: افرادی که امروز پس از گذشت چندین سال به مدیران باتجربه تبدیل شده‌اند از یک نقطه‌ای شروع به کار کرده‌اند و فرصت به آنها داده شده است تا تجربه لازم را کسب کنند. درباره جوانان نیز باید اینگونه عمل کنیم.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها