آذربایجان غربی

چرا سراغ ویلاهای دیگر نرفتید؟

  • یکشنبه, مهر 08 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

هشتم آذرماه سال ۹۶بود که گروهی موسوم به جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، پیگیری ویلای لواسان که در اختیار سرلشکر فیروزآبادی بود را در دستور کار قرار داد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آفتاب يزد، این اتحادیه، در تاریخ مذکور نامه‌ای چند بندی را به ریاست ستاد اجرایی ارسال کرد و در این نامه خواستار پاسخگویی به ابهامات شد.

پس از تخلیه نشدن ملک مصادره‌ای لواسان، این تشکل به دیگر مسئولان هم نامه‌ای نوشت و جزئیات آن را رسانه‌ای کرد.

در نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی، ضمن تاکید بر تصرف رایگان این ویلا توسط سرلشکر فیروزآبادی به مدت ۲۵ سال، آمده بود: «لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.»

سر لشکر فیروز آبادی نسبت به این موضوع طی نامه ای اینگونه واکنش نشان داد: «محل تحویلی یک ساختمان مخروبه با حدود 4 اتاق معمولی و بدون هرگونه امکانات زیر سقف شیروانی مربوط به حدود 70 تا 100 سال پیش می‌باشد. جزئیات آن در متن سند آمده است. ضمناً اینجانب از هیچ مرجعی حکمی‌ولایی، قانونی و یا قضایی برای تخلیه دریافت نکردم.»

فیروز آبادی مدعی شد این محل ۲۲ سال به عنوان دفتر استفاده می‌شده است.

اما بعدها معلوم شد که این ویلا نقش دفتر را نداشته است. هرچند این اقدام تشکل موسوم به جنبش عدالتخواه در آن زمان از طرف گروهی مورد ستایش قرار گرفت اما عده‌ای تلاش این تشکل را در آن برهه اقدامی‌صرفا سیاسی و نه برای مبارزه با فساد اقتصادی تعبیر کردند.

قربانی اظهارات سیاسی؟

سرلشکر فیروز آبادی در آن زمان از دید عده‌ای قربانی اظهارات و رفتارهای سیاسی دو سه سال اخیرش شده بود، اظهاراتی مانند حمایت از حسن روحانی که او در قالب یک مرد بزرگ نظامی ‌انجام داد، یا بیان مطالبی مثل آن که «حقایق را باید گفت یکی از کاندیداهای سال 88 به باطن احمدی‌نژاد آگاه بود ما نبودیم.» و یا طرح برخی مسائل درباره محدودیت‌ها و مشکلات بعضی چهره‌های اصلاح طلب.

رویه فیروزآبادی و گرایشات او به سمت جریان چپ، این شائبه را مطرح ساخت که احتمالا تشکل جنبش عدالتخواه دانشجویی که گرایش‌هایی به راست دارد، اکنون آتوی خوبی از وی به دست آورده تا به بهانه مبارزه با فساد هم که شده فیروزآبادی را به واسطه ویلای لواسان سر جایش بنشاند که در عمل با رسانه ای شدن ویلای لواسان و واکنش‌های شدید مردم در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق هم افتاد .

هرچند فارغ از نگاه‌های سیاسی همه به این مطلب اذعان دارند که اساس پیگیری ماجرای ویلای فیروزآبادی در خور ارزش و قدردانی است ولی جنبش عدالتخواه دانشجویی باید برای آنکه نشان می‌داد پیگیری‌هایش دراین زمینه صرفا سیاسی نیست به سراغ ویلاهای دیگر مسئولین نیز می‌رفت . چرا که خود این جنبش نیز مدعی آن بود که فیروز آبادی تنها مستاجر اینچنینی لواسان نیست و لواسان هم تنها منطقه خوش آب و هوای ایران نیست. پس چه خوب بود که به این بهانه، پرونده ویلاها و به طورکلی اموال مسئولین در شهرهای مختلف را باز کرده و البته در این میان به سراغ خانه‌های دیگران و ویلاهایشان در کنار اصلاح طلبان هم می‌رفت. اکنون اما با گذشت حدود یکسال از نامه این گروه به ستاد اجرایی فرمان امام پیرامون ویلای فیروز آبادی، خبری از پیگیری‌های دیگر ویلاها و خانه‌های مسئولین در نقاط خوش آب و هوای ایران نیست. موضوعی که این سوال را مطرح می‌کند آیا هنوز این جنبش به خانه یا ویلایی که در آن حق بیت‌المال در حال تضییع است دست پیدا نکرده یا نیاز به پیگیری آن نمی‌بیند و اهداف این گروه در مبارزه با فساد در همان ویلای لواسان خلاصه می‌شد؟

همه می‌دانند جناحی است

داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است این گروه سیاسی عمل کرده است و به آفتاب یزد می‌گوید: «اینکه این جریان به چه طیفی تعلق دارد قابل کتمان نیست هرچه که این جنبش تلاش کند هم نمی‌تواند خاستگاه جناحی خود را پنهان کند. مبارزه با فسادی که با انگیزه‌های جناحی باشد ره به جایی نخواهد برد .

مبارزه با فساد این است که اقداماتی در سطح ملی صورت بگیرد . مبارزه با فساد با تغییرات در قوانین و اجرای شیوه‌های جدید در مدیریت صورت می‌گیرد . اینکه صرفا یک تشکیلاتی راه اندازی شود و آن تشکیلات دنبال مچ‌گیری برخی افراد خاص باشد دردی از دردهای مردم نمی‌کاهد.» این نماینده سابق مجلس می‌گوید: «اساسا ساختار فعلی کشور ساختاری است که فساد ایجاد می‌کند. اقتصاد رانتی، عدم شفافیت، نرخ‌های متعدد ارز، وجود قوانینی در کشور که خود زمینه فساد در کشور را پدید می‌آورند، ضعف دستگاه‌های نظارتی - تا حدی که تبدیل به دستگاه‌های نظاره گر شده اند- همه و همه باعث فساد در کشور می‌شوند. در این راستا فرایندهای سیاسی را نیز باید طوری اصلاح کرد تا بشود یک اقتصاد غیر فسادزا را طراحی کنیم. در مجموع باید در مبارزه با فساد، مجموعه این عوامل دیده شود در غیر اینصورت شکل گیری یک تشکل به منظور مچ گیری برخی افراد و احتمالا با امیال سیاسی راهی برای پایان دادن به فساد نیست.»

افشاگری همراه باروشنگری

حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا و دبیر کل حزب سبز ایران نیز پیرامون اقدامات جنبش دانشجویی به آفتاب یزد می‌گوید: « تازمانیکه افشاگری همگام با روشنگری نباشد و برای اهداف سیاسی و یادر جهت مقابله با رقیب استفاده شود،عملا نمی‌تواند موفقیت و اثرگذاری داشته باشد. باید گفت هر نوع افشاگری هم مطلوب نیست.»

وی می‌گوید: «مبارزه با فساد باید به گونه ای در سطح کشور رخنه کند که تبدیل به یک فرهنگ برای همه ما باشد. ما باید بتوانیم فضای کشور را تبدیل به فضایی کنیم که در آن فساد و تباهی نتواند رشد کند چه برسد به آن که ثمره اش را در روابط اجتماعی و فرهنگی بروز دهد.»

کنعانی مقدم ادامه می‌دهد: «به نظر می‌رسد ضمن اینکه بررسی سایر خانه‌های ویلایی و اموال مسئولین باید ادامه پیدا کند، باید از اینکه این موضوع احتمالا تبدیل به یک ابزار سیاسی برای تخریب عده معدودی شود، جلوگیری کنیم.»

فسادزابودن برخورد جناحی

از اظهارات کارشناسان می‌توان گلایه‌های آنان را درباره موضع جناحی مبارزه با فساد به خوبی دریافت. زمانیکه مبارزه با فساد انگیزه پیشبرد منافع سیاسی داشته باشد قطعا خود یک روش فسادزاست. مثلا شاید هنوز خیلی‌ها منتظر نتیجه و پیگیری افشاگری‌های کاندیداهای ریاست جمهوری در سال 96 علیه هم باشند. در آن روزها دوطرف با ادعای داشتن مدرک و سند، علیه فسادهای مالی و زمین‌خواری یکدیگر در مقابل دوربین‌های زنده تلویزیون و چشمان هشتاد میلیون ایرانی سخن به میان آوردند؛ ادعاهایی که بعد از انتخابات معلوم نشد به کجا رسید .

بی تردید مبارزه با فساد اقتصادی باید تبدیل به یک اعتقاد میان مراکز مختلف قدرت در کشور شود، آن وقت است که ما می‌توانیم مدعی آن باشیم وگرنه وضعیت فعلی همراه با فسادهایش باقی خواهد ماند . در همین پیوند آفتاب یزد آمادگی دارد توضیحات جنبش عدالتخواه در این زمینه را به چاپ برساند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دانشجویان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها