آذربایجان غربی

اميد، اصلي‌ ترين سرمايه جامعه است

  • یکشنبه, مهر 08 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

جمعي از استادان دانشگاه در بيانيه‌اي اعلام كردند: متاسفانه يكي از خطاهاي امروز ايرانيان اين است كه با انتشار اخبار درست يا نادرست به كم و كيف مشكلات و بحران‌ها، به ويژه در شبكه‌هاي اجتماعي دامن مي‌زنند و روان جمعي جامعه را پريشان، نگران و ناآرام مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از اعتماد، در بخشي از اين بيانيه آمده است: اكنون كشور عزيزمان ايران از درون به علت خطاها و ناكارآمدي‌هاي مزمن نظام حكمراني و از بيرون به علت تحولات و تنش‌هاي منطقه‌اي و نيز زياده‌خواهي قدرت‌هاي بزرگ مورد فشار، تنگنا و تهديدهاي خطرناكي قرار گرفته است.

اميد كه همه اركان حاكميت و آحاد ملت بتوانند در زماني كه فرصت از دست نرفته باشد، وظايف خود را در اين شرايط حساس به درستي و با راستي انجام دهند. باور كنيم كه براي نجات و سربلندي ايران، همه ما ايرانيان از هر قوم، مذهب، كيش و از هر جناح، گروه و حزب بايد بر اساس منافع ملي به يكديگر تكيه و اعتماد كنيم و به جاي نگاه به گذشته به آينده بنگريم و براي رهايي ايران از دشواري‌ها، بذر اميد، حركت، تفاهم، تعامل، آشتي، دوستي و محبت بيفشانيم؛ يادمان باشد امروز روز تقابل و برآفتاب افكندن خطاهاي رقيب براي يافتن مقصران گسستگي‌ها نيست.

در اين بيانيه از بحران يكپارچكي در نظام سياسي و مديريتي، نبود شفافيت، فساد و ناكارآمدي، گسست اجتماعي، افول در سرمايه اجتماعي و اميد، بحران آب و محيط زيست، نابساماني توليد، بحران معيشت خانوار و بحران در سياست خارجي به عنوان مهم‌ترين چالش‌هاي سياستي و مديريتي پيش روي كشور نام برده شده است.

اين صاحب‌نظران و دانشگاهيان هشدار دادند: «اميد كه اصلي‌ترين سرمايه هر جامعه است، به سرعت در حال افول و اعتماد عمومي تا مرزهاي خطرناكي كاهش يافته است.»

اساتيد دانشگاه در اين بيانيه، اصلاح نظام حكمراني كشور، برپايي نظام ماليه عمومي جامع و فراگير، سياست خارجي نقش‌آفرين، رعايت همه‌جانبه حقوق شهروندي، عزم ملي براي مقابله با فساد، توجه به سرمايه و فرصت‌هاي ايرانيان خارج از كشور و محيط زيست مطلوب را از ويژگي‌هاي اصلي براي پي‌ريزي گفتمان اصلاحي و ملي معرفي مي‌كنند.

اساتيد يادآور شدند: بسترسازي و صيانت از فضاي كسب و كار اقتصادي و اجتماعي مردم، بخش خصوصي و بازار به صورت پيش‌برنده و به دور از خطاي مداخله در امور آنها از الزاماتي است كه بايد مدنظر قرار گيرد.

در اين بيانيه آمده است: پالايش همه‌جانبه ساختار و كاركرد بودجه كشور از فعاليت‌ها و دستگاه‌هاي غيرمرتبط آنها با وظايف اصلي دولت و حذف بودجه فعاليت‌هاي غيرمرتبط و تخصيص كارآمد منابع به اهداف و فعاليت‌هاي بنيادين از الزامات است، چراكه بايد امكانات عمومي كشور، منابع نفتي و انفال در تبديل به ثروت‌هاي روي زميني و دستاوردهاي كارآمد اين سرمايه‌ها، به دور از تبعيض و به صورت عادلانه بين مناطق و كل جامعه، بازنشري موثر و هدفمند داشته باشد. در اين بيانيه، ‌برخورد با رويكردهاي ناامني و بي‌ثباتي اقتصادي و اجتماعي از جمله راهكارهاي مقابله با چالش‌هاي پيش‌رو معرفي شده است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دانشجویان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها