آذربایجان غربی

دانشجویان ستاره‌ دار به تحصیل برمی‌ گردند

  • یکشنبه, شهریور 25 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری لایحه جدید مصوب را در صورت عبور از فیلتر مجلس و شورای نگهبان کمک بزرگی به دانشجویان دانست.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از پانا، لعیا جنیدی در مورد اینکه اگر لایحه مربوط به فارغ‌التحصیلان از فیلتر مجلس و شورای نگهبان عبور کند می‌تواند از دانشجویان ستاره‌دار حمایت کند، گفت: «‌این لایحه کمک بسیار بالایی به ادامه تحصیل دانشجویان ستاره‌دار می‌کند. البته هیچ کاری بدون نقص نیست، اما اگر این لایحه تا پایان کار تصویب شود کمک بسیار بزرگی به دانشجویان خواهد بود.»

وی درباره اینکه برخی از دانشجویان ستاره‌دار به دلیل نداشتن صلاحیت عمومی از تحصیل بازمانده‌اند آیا در این لایحه برای حل این مشکل هم چاره‌ای اندیشیده ‌شده است، اظهار کرد: «تنها نکته‌ای که در لایحه به آن اشاره شده است احراز صلاحیت علمی مقرر دانشجویان است، اما اگر وضع عمومی به معنای بلوغ عقلی باشد مهم نیست، زیرا اگرکسی هم زیر 18 سال داشته باشد و در دانشگاه قبول شود ایرادی از لحاظ قانونی ندارد، اما عقل به معنای آن است که جنون نداشته باشد که این جز وضع عمومی است و به طور طبیعی باید هر دانشجویی این شرط را داشته باشد.»

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «البته ما در متن لایحه وارد چنین مواردی نشده‌ایم تنها موضوع شرایط علمی مقرر است که یا فرد کنکور می‌دهد و یا پرونده علمی‌اش مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مورد دکترا نیز تعداد مقالات علمی فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

وی افزود: «اگر وضع علمی فرد هم مد نظر نباشد که دیگر مبنایی باقی نمی‌ماند یعنی یک فرد بدون هیچ سابقه علمی در دوره دکترا تحصیل کند که این موضوع در هیچ جای دنیا پذیرفته شده نیست و حتی افراد عادی هم آن را نخواهند پذیرفت. باید فعالیت‌های علمی و پژوهشی افراد اثبات شود. البته در مورد کلمه صلاحیت علمی هم صلاحیت علمی مقرر مد نظر است یعنی صلاحیت علمی باید بر اساس مقررات احراز شود و حتی این کلمه هم به صورت بی‌قید نوشته نشده است.»

جنیدی در مورد نتیجه پرونده شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه گفت: «‌بنده قاضی نیستم تا بخواهم در مورد این پروند نظر نهایی را اعلام کنم، زیرا ارزیابی این پرونده با قاضی است و تمام دفاعیات طرف‌ها را شنیده و به صورت مستند دارد که بازهم در درون شور و مشورت‌ها مسائل دیگری مطرح می‌شود که این شورا‌ها محرمانه است و ما اطلاعی از آن نداریم و باید دید نهایتا قاضی چه تصمیمی در مورد این پرونده می‌گیرد.»

جنیدی خاطرنشان کرد: «اما بر اساس لوایح انصافا مواضع ایران قابل قبول است. البته طرف مقابل هم دفاعیاتی داشته است و یک قاضی باید بر اساس دفاعیات طرف‌ها تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهد، اما دفاعیات و اظهارات طرف ایرانی قابل اتکا است. بنابراین ما به نتیجه این پرونده امیدوار هستیم».

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دانشجویان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها